Sprey Yıkama Hatlarının amacı başarılı boyama işlemlerini gerçekleştirerek boyanacak materyallerin her türlü dış etkenlerden temizlenerek iyi bir yapışmayı sağlamaktır. Bu işlem boyanmış olan materyallerin ortam koşullarına karşı oksidasyona karşı dayanıklı olması sağlamaktadır.

 

Boyanacak materyallerin ebatları, özellikleri ve kapasiteleri baz alınarak püskürtme ya da daldırma tipi sistemler uygulanır.

 

Yüzey temizliği gerçekleştirilecek yüzeyin işlem sırasında insan faktörüne ihtiyaç duymadan, tam otomatik olarak yüksek basınç ve hızda püskürtülen su veya kimyasal ile yakınıp durulanmasını sağlayan sisteme sprey yıkama hattı denir.

 

Sprey yıkama hattının kurulmasının amacı, metal yüzeyde bulunan yağ tabakasını temizlemek ve metal yüzeyde ince bir film oluşturmaktır. Bu işlemin ardından boyanacak yüzey veya metal, boya için daha elverişli, dış faktörlere karşı daha dayanıklı ve korunmalı hale getirilir. Bu otomatik sistem sayesinde sürekli olarak kimyasal değerler ve sıcaklık değerleri dijital göstergeler sayesinde takip ve kontrol edilebilir. Çalışma mekanizmasından ötürü, daldırma tipi yüzey temizleme ve işleme tesislerine göre daha verimlidir. Edinim bedeli maliyeti yüksek olmasına rağmen kısa sürede kendini amorti ederek kullanıcısına da kalite ve tüketimi az olmasından dolayı avantaj sağlar. Sıcaklık 45-55 ºC, basınç 1,5-1,8 bar ve sürenin minimum 1,5 dakika olduğu bir çalışma ortamında uygun şartlarda istenilen verim elde edilebilir. Fosfatlanan parçalar pasivasyon ve maksimum 130ºC kurutmadan sonra boyanacak hale gelerek işlem için hazır duruma getilir. Parçayı banyo yaptırma  seçenekleri ve temizleme yöntemleri işyerinin potansiyeli ve iş alanındaki tercihine göre farklılık gösterebilir. Bu sistem sayesinde toz boya işlemi öncesi hazırlıklar gerçekleştirilir.

 

Sprey yıkama hattı sistemleri sektörden sektöre tercihe ve işetmenin gerek duyduğu ihtiyaçlar doğrultusunda değişiklikler gösterebilmektedir.